Malezja usytuowana w południowo-wschodniej części
Azji oferuje piękne plaże, wspaniałe krajobrazy, ciekawą architekturę oraz inne unikalne cechy, które dały
Malezji odrębną tożsamość jako jedno z ulubionych miejsc turystycznych na świecie.
Malezja to kraj bogaty w różne grupy etniczne, cechy kulturowe i praktyki religijne. Mozaika etniczna tego kraju wpływa na różnorodność zwyczajów, tradycji i folkloru. Wpływ wielu kultur niewątpliwie pomógł ukształtować historię i tożsamość
Malezji.
Malezyjczycy stosują się do tradycji wyniesionych z domu, są one dla nich bardzo ważne i stanowią część ich życia. Religia odgrywa również bardzo istotną rolę. Jako kraj w większości muzułmański należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych m.in. nie ubierać się wyzywająco, zachować umiar w spożywaniu alkoholu i nie ubierać się wyzywająco. Zalecenia te dotyczą przede wszystkim prowincji, gdzie przeważa ludność muzułmańska oraz gdzie tradycyjne zakazy i nakazy islamu są bardzo rygorystycznie egzekwowane i przestrzegane. W Malezji obowiązują unikalne zasady etykiety: należy unikać okazywania uczuć w miejscach publicznych oraz publicznego demonstrowania gniewu, podczas jedzenia trzeba używać prawej ręki, (Malezyjczycy lubią też jeść rękami), należy okazywać szacunek i posłuszeństwo wobec osób starszych, więzy rodzinne są bardzo silne.
W Malezji obchodzi się wiele świąt i uroczystości. Uroczyście obchodzi się muzułmańskie Hari Raya Pausa (przełom marca i kwietnia) zwiastujące koniec postu. Chrześcijanie obchodzą Święta Bożego Narodzenia; praktykowana jest wieczerza wigilijna, uczestnictwo we mszy świętej i wymiana prezentów. Nowy Rok to Hari Tahun Baru, termin tej uroczystości ustala się według kalendarza księżycowego i zwykle trwa 15 dni. Za najważniejszy dzień w roku dla buddystów uważa się obchodzony w maju Wesak (urodziny Buddy), wówczas odprawiane są modły, pali się kadzidła, a nocą odbywa się procesja. 31 sierpnia świętuje się Dzień Niepodległości, podczas którego można oglądać wystawy, pokazy, parady, zaś najbiedniejszych obdarowuje się żywnością i pieniędzmi. Hindusi celebrują festiwal Diwali, w trakcie którego świętuje się zwycięstwo dobra nad złem, główną atrakcją tego święta są iluminacje świetlne symbolizujące zwycięstwo światła nad ciemnością.